Dark
Light

Ολυμπιακοί Αγώνες: Όσα έκαναν οι Έλληνες αθλητές μας την 5η μέρα στο Παρίσι

1 Αυγούστου, 2024

Πλούσια ήταν η δράση των Ελλήνων αθλητών στην πέμπτη μέρα των Ολυμπιακών Αγώνων, με το χάλκινο μετάλλιο του Θοδωρή Τσελίδη στην κατηγορία των 90 κιλών του τζούντο και την πρόκριση του Απόστολου Χρήστου στον τελικό των 200μ. ύπτιο να ξεχωρίζουν.

Στο χρονοντούλαπο της ιστορίας πέρασε και η πέμπτη ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού, με τους Έλληνες αθλητές να βροντοφωνάζουν “παρών”.

Αναμφίβολα, ξεχωρίζει ο θρίαμβος του Θοδωρή Τσελίδη που κατέκτησε το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 90 κιλών στο τζούντο, το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Παρίσι, καθώς επίσης η πρόκριση του Απόστολου Χρήστου στον τελικό των 200μ. ύπτιο και του Στέφανου Τσιτσιπά στους 8 του μονού ανδρών στο τένις, όπου θα βρει μπροστά του τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Όσα έκαναν οι Έλληνες αθλητές μας ανά άθλημα:

Κωπηλασία

• ημιτελικά δίκωπου γυναικών – Χριστίνα Μπούρμπου / Ευαγγελία Αναστασιάδου (προκρίθηκαν στον τελικό)
  • ημιτελικά διπλού σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών – Πέτρος Γκαϊδατζής / Αντώνης Παπακωνσταντίνου (προκρίθηκαν στον τελικό)
  • ημιτελικά διπλού σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών – Μιλένα Κοντού / Ζωή Φίτσιου (προκρίθηκαν στον τελικό)

Τζούντο

• τελικός ρεπεσάζ (-90κ) – Θοδωρής Τσελίδης (κατέκτησε το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο)
  • γύρος των 16 (-70κ) – Ελισάβετ Τελτσίδου (αποκλείστηκε από τα προημιτελικά)

Κολύμβηση

• ημιτελικά 200μ. ύπτιο ανδρών – Απόστολος Χρήστου (προκρίθηκε στον τελικό)
  • ημιτελικά 200μ. ύπτιο ανδρών – Απόστολος Σίσκος (αποκλείστηκε από τον τελικό)
  • ημιτελικά 200μ. πεταλούδα γυναικών – Γεωργία Δαμασιώτη (αποκλείστηκε από τον τελικό)

Ιστιοπλοΐα

• τρίτη μέρα IQFoil ανδρών – Βύρων Κοκκαλάνης (21ος μετά από 10 ιστιοδρομίες)

Τένις

• τρίτος γύρος μονού ανδρών – Στέφανος Τσιτσιπάς (προκρίθηκε στα προημιτελικά)

Επιτραπέζια αντισφαίριση

• ταμπλό 32 μονού ανδρών – Παναγιώτης Γκιώνης (αποκλείστηκε από τη φάση των 16)

Πόλο

• δεύτερος όμιλος, 2η αγωνιστική γυναικών (ήττα για την Εθνική από την Ισπανία)

Χάλκινος ο τεράστιος Τσελίδης!

Ο καταπληκτικός Θοδωρής Τσελίδης, έκανε πράξη την υπόσχεσή του για μετάλλιο και κέρδισε το δεύτερο χάλκινο στην κατηγορία των 90 κιλών στο τζούντο.

Ο τεράστιος 27χρονος αθλητής κέρδισε με 1-0 τον Ισπανό Τριστάνι Μοσακλισβίλι και κατέκτησε το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 90 κιλών.

Αυτό μάλιστα είναι το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στους 33ους σύγχρονους Ολυμπιακούς Αγώνες και το πρώτο στο άθλημα του τζούντο, μετά από 12 χρόνια και τον Ηλία Ηλιάδη στο Λονδίνο το 2012.

Ο Τσελίδης ήταν ανώτερος από τον αντίπαλό του σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, κάτι που φάνηκε και στην ποινή που δόθηκε στον Μοσακλισβίλι για παθητικό παιχνίδι και αδυναμία να επιτεθεί στον Έλληνα τζουντόκα.

Ο Θοδωρής Τσελίδης στις δηλώσεις του στην μεικτή ζώνη μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου ήταν χαρούμενος και μίλησε για την τεράστια επιτυχία του. Τόνισε πως δεν τον νοιάζει το χρώμα του μεταλλίου, ενώ μίλησε για το πώς θα πανηγυρίσει την επιτυχία του.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Τσελίδη:

Για την επιτυχία του: “Το νιώθω σαν να είναι θαύμα, σαν σε παραμύθι. Ίσως να ξυπνήσω αύριο και να είναι ένα όνειρο”.

Για το παιχνίδι του:Ο καλύτερός μου φίλος, παγκόσμιος πρωταθλητής, μου είπε να χαλαρώσω και απλά να παλέψω. Αποφάσισα ότι ένας παγκόσμιος πρωταθλητής ξέρει τι λέει, έτσι ακολούθησα την συμβουλή του”.

Για το πιο δύσκολο παιχνίδι του: Το πιο δύσκολο παιχνίδι σήμερα ήταν το ρεπεσάζ με τον φίλο μου Γκριγκοριάν, γνωριζόμαστε απόλυτα, έτσι ήταν δύσκολος αγώνας, αλλά ήμουν τυχερός. Εκεί πίστεψα ότι μπορώ να το πάρω”.

Για το αν είχε απαιτήσεις στους Ολυμπιακούς Αγώνες: “Ήξερα ότι στους Ολυμπιακούς Αγώνες όλα είναι πιθανά και αν προσπαθήσεις μπορείς να πάρεις ένα μετάλλιο. Έτσι είχα κάποιες ελπίδες”.

Για το πώς πανηγύρισε: “Κάλεσα την μητέρα μου και τους φίλους μου. Δεν είναι εδώ η μαμά μου είναι στην Αθήνα. Θα γυρίσω να πανηγυρίσω. Δεν πίνω, αλλά αυτή τη φορά θα πιω”.

Πηγή: sport24.gr