Dark
Light

Οι Παραολυμπιονίκες της Ελλάδας επέστρεψαν στην πατρίδα με θερμή υποδοχή

9 Σεπτεμβρίου, 2024

Με 13 μετάλλια ως απόδειξη των προσπαθειών τους, οι Έλληνες Παραολυμπιονίκες επέστρεψαν στην πατρίδα τους, όπου τους υποδέχθηκαν με ενθουσιασμό στο Διεθνές Αεροδρόμιο της Αθήνας.

«Το πρώτο συναίσθημα που είχα όταν τελείωσα τον αγώνα ήταν ότι δεν μπορούσα να πιστέψω πως ήμουν εγώ. Δεν έβλεπα σωστά. Δεν μπορούσε να είναι αλήθεια. Δεν μπορούσα να κρύψω τη χαρά μου. Αμέσως άρχισα να κλαίω, γιατί στα χρόνια της προσπάθειας τόσα πολλά πράγματα πήγαν στραβά,» δήλωσε η χρυσή ολυμπιονίκης της κολύμβησης Αλεξάνδρα Σταματοπούλου.

Η Ελλάδα ολοκλήρωσε με μεγάλη επιτυχία τους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι, κατακτώντας 13 μετάλλια – τρία χρυσά – από τους 37 εκπροσώπους της χώρας.

Συνολικά, η ελληνική αποστολή στους Παραολυμπιακούς κέρδισε τρία χρυσά, τρία ασημένια και επτά χάλκινα μετάλλια.

Ο εθνικός ύμνος της Ελλάδας ακούστηκε για τον πρωταθλητή του στίβου, Νάσο Γκαβέλα, ο οποίος έγινε ο πρώτος Έλληνας Παραολυμπιονίκης που κέρδισε δύο συνεχόμενα χρυσά μετάλλια στα 100 μέτρα (T11), επιβεβαιώνοντας τη θέση του ως ο ταχύτερος αθλητής με προβλήματα όρασης στον κόσμο, κατέχοντας και το παγκόσμιο ρεκόρ.

Ο συναθλητής του στον στίβο, Θανάσης Κωνσταντινίδης, κατέκτησε χρυσό στη σφαιροβολία (F32) και ασημένιο στη ρίψη κορίνας (F32).

Η κολυμβήτρια Αλεξάνδρα Σταματοπούλου τερμάτισε πρώτη στα 50 μέτρα ύπτιο (S4), στην τελευταία της εμφάνιση σε μεγάλο αθλητικό γεγονός, όπως εξομολογήθηκε με δάκρυα στα μάτια.

Πέραν του Κωνσταντινίδη, η Ελλάδα εξασφάλισε ασημένια μετάλλια από τον Αντώνη Τσαπατάκη στην κολύμβηση, στα 100 μ. πρόσθιο (SB4), και από τη σπρίντερ Λήδα Μανθοπούλου στα 100 μ. (T38).

Τα χάλκινα μετάλλια της Ελλάδας κέρδισαν οι Λάζαρος Στεφανίδης, Κωνσταντίνος Τζούνης και Μανώλης Στεφανουδάκης στον στίβο, η Χριστίνα Γεντζού και η Ελένη Παπασταματοπούλου στο τάε κβο ντο, η Θεοδώρα Πασχαλίδου στο τζούντο και ο διαχρονικός πρωταθλητής στο μπότσια, Γρηγόρης Πολυχρονίδης, ο οποίος πρόσθεσε το έβδομο Παραολυμπιακό μετάλλιο στην σπουδαία καριέρα του.

Η Σταματοπούλου και ο Τσαπατάκης είχαν την τιμή να είναι οι σημαιοφόροι της Ελλάδας στην Τελετή Λήξης.