Dark
Light

Ο Θανάσης Κοκκινάκης αποκλείει τον Στέφανο Τσιτσιπά από το US Open στον πρώτο γύρο

28 Αυγούστου, 2024

Στον πρώτο γύρο του φετινού US Open, ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε την ήττα από τον Έλληνα Αυστραλό τενίστα Θανάση Κοκκινάκη.

Καθώς ο Τσιτσιπάς βίωσε περισσότερες αναταράξεις μετά τον χωρισμό του με τον πατέρα του ως προπονητή, ο Αυστραλός εκμεταλλεύτηκε πλήρως το πλεονέκτημα για να κερδίσει με 7-6(5), 4-6, 6-3, 7-5 και να φτάσει στον δεύτερο γύρο.

Με εξαίρεση το 2ο σετ, όπου φάνηκε να βελτιώνεται, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν πίσω στο σκορ μέχρι τα μισά κάθε σετ και στη συνέχεια έχανε τη συγκέντρωσή του.

Στο 1ο σετ ο Θανάσης Κοκκινάκης άντεξε την αντεπίθεση του Έλληνα στο τάι μπρέικ και κέρδισε το 13ο γκέιμ με 7-5 για να προηγηθεί με 1-0.

Ωστόσο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε βελτιωμένος στο 2ο σετ, πήρε προβάδισμα με 5-4 για να προηγηθεί με 6-4 και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο 3ο σετ, ο Αυστραλός τενίστας προηγήθηκε με 2-3, ο Τσιτσιπάς απάντησε στο επόμενο game και προηγήθηκε με 3-3, αλλά ο Κοκκινάκης έκανε ένα σερί 3-0 στα επόμενα games για να κάνει το 3-6 και να προηγηθεί με 2-1 σετ πηγαίνοντας στο 4ο.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, έγινε μάχη. Ο Έλληνας τενίστας προηγήθηκε με 5-4 και όλα έδειχναν ότι θα μπορούσε να ισοφαρίσει σε 2-2, αλλά ο Θανάσης Κοκκινάκης έκανε ένα ακόμα σερί 3-0 για να βγάλει τελικά τον Τσιτσιπά εκτός US Open και να σφραγίσει την είσοδό του στον 2ο γύρο.

Ο Κοκκινάκης αντιμετωπίζει στη συνέχεια τον μη seeded Nuno Borges με τον Schoolkate να είναι πιθανός αντίπαλος στον 3ο γύρο μετά τη νίκη του Δυτικοαυστραλού επί του Taro Daniel.

Ο Τσιτσιπάς θα αγωνιστεί τώρα στο μικτό διπλό του US Open μαζί με την Paola Bandosa απέναντι στο ζευγάρι Santiago Gonzalez και Guiliana Olmos από το Μεξικό.