Dark
Light
Η Ελλάδα 80-69 Κροατία: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς!

8 Ιουλίου, 2024

ΠΕΙΡΑΙΑΣ (Ελλάδα) – Η ξηρασία τελείωσε! Η Ελλάδα 80-69 Κροατία: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς! μετά από 16 χρόνια, απολαμβάνοντας το standing ovation των 11.810 φιλάθλων στο ΣΕΦ, καθώς νίκησε την Κροατία με 80-69 στον τελικό του FIBA Olympic Qualifying Tournament Greece 2024.

Θα είναι επίσης η πρώτη φορά στην καριέρα του Γιάννη Αντετοκούνμπο που θα εμφανιστεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες, προσθέτοντας άλλο ένα αστρικό όνομα σε έναν ήδη εντυπωσιακό μακρύ κατάλογο ομάδων και παικτών που έχουν ήδη προκριθεί.
Σημείο καμπής

Η Ελλάδα άνοιξε ένα προβάδισμα 6 πόντων στην ανάπαυλα και οι ομάδες αντάλλαξαν καλάθια για να ξεκινήσουν το τρίτο μέρος. Όταν η Κροατία μείωσε τη διαφορά στους 4 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου, ο προπονητής Βασίλης Σπανούλης αποφάσισε να καλέσει τον αριθμό 8.

Ο Νικ Καλάθης ανταποκρίθηκε στην κλήση. Είχε φροντίσει για τη διανομή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο με 6 ασίστ, και στη συνέχεια εκτοξεύτηκε για 11 πόντους μέσα σε 6,5 λεπτά στην τρίτη περίοδο για να οδηγήσει την Ελλάδα στο 60-50.

Σύντομα το παιχνίδι έγινε 14 πόντους και παρόλο που η Κροατία προσπάθησε λίγο απ’ όλα στην τελευταία περίοδο, δεν είχε αποτέλεσμα. Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο αριθμό, δίνοντας στην Ελλάδα προβάδισμα 15-13 σε όλες τις διοργανώσεις απέναντι στους συναδέλφους της Ευρωπαίους μεγαθήρια.

TCL Player of the Game

Η προφανής αναντιστοιχία ήταν η μάχη των πόιντ γκαρντ, και η Κροατία προσπάθησε να ταιριάξει με τους Τόμας Γουόκαπ και Νικ Καλάθη παίζοντας χωρίς την τυπική θέση “ένα”, βάζοντας σε ζευγάρια τους Ματέο Ντρέζνιακ και Τζέιλιν Σμιθ.

Ωστόσο, ο Calathes δεν ενοχλήθηκε. Ο Έλληνας πόντος-θεός έλεγξε εξαιρετικά τον ρυθμό του αγώνα, τελειώνοντας με 14 πόντους, 11 ασίστ και 5 ριμπάουντ.
Τα στατιστικά δεν λένε ψέματα

Είναι αδύνατο να νικήσεις οποιονδήποτε στις μέρες μας αν έχεις 5 στα 19 σουτ έξω από το καλάθι και ειδικά αν αυτά τα πέντε σουτ είναι από δύο μόνο παίκτες – στην περίπτωση της Κροατίας, αυτοί οι δύο ήταν ο Dario Saric και ο Mateo Dreznjak.

Η υπόλοιπη κροατική ομάδα σούταρε με 1 στα 11 από το τρίποντο.

Η Ελλάδα πέτυχε 12 στα 32 σουτ από την ίδια απόσταση, ολοκληρώνοντας την εντυπωσιακή της πορεία στο τουρνουά.

Το αποτέλεσμα

Η Ελλάδα θα συμμετάσχει πλέον στον Α’ όμιλο του Ολυμπιακού Τουρνουά Μπάσκετ Ανδρών Παρίσι 2024, μαζί με την Αυστραλία και τον Καναδά που είχαν ήδη προκριθεί. Το τέταρτο μέλος του ομίλου θα είναι ο νικητής του FIBA Olympic Qualifying Tournament Spain 2024.