Dark
Light
Spain 2-1 England
Spain 2-1 England: Oyarzabal's late goal secures historic fourth EURO title for La Roja

Ισπανία 2-1 Αγγλία: Oyarzabal εξασφαλίζει ιστορικό τέταρτο τίτλο EURO για τον La Roja

15 Ιουλίου, 2024

Η Ισπανία κατέκτησε τον τέταρτο τίτλο της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που αποτελεί ρεκόρ, με νίκη 2-1 επί της Αγγλίας στο Βερολίνο, χάρη στο καθοριστικό γκολ του Mikel Oyarzabal στα τελευταία λεπτά.

Σημαντικές στιγμές

Σύνοψη αγώνα: Επικράτησε η λάμψη της Ισπανίας

Σε έναν αγώνα που ανταποκρίθηκε στις προβλέψεις ότι θα ήταν αμφίρροπος, το πρώτο ημίχρονο έδειξε προσεκτικό παιχνίδι και από τις δύο πλευρές. Οι προπονητές Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ και Λουίς ντε λα Φουέντε αναπροσάρμοζαν περιοδικά τις στρατηγικές τους, με αποτέλεσμα οι ευκαιρίες να είναι περιορισμένες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια γρήγορη αλλαγή στο μομέντουμ. Μόλις δύο λεπτά αργότερα, η περίτεχνη πάσα του Ντάνι Καρβαχάλ βρήκε τον Λαμίν Γιαμάλ, ο οποίος με δυναμικό παιχνίδι έστησε τον Νίκο Γουίλιαμς για ένα ακριβές, πρώτο τελείωμα. Η Ισπανία συνέχισε να πιέζει, με ευκαιρίες για τον Dani Olmo και τον Álvaro Morata, αλλά ο Yamal ήταν αυτός που παραλίγο να διπλασιάσει το προβάδισμα, για να τον εμποδίσει η εξαιρετική απόκρουση του Jordan Pickford.

Η Αγγλία, γνωστή για την ανθεκτικότητά της, ισοφάρισε λίγο αργότερα. Το πλάτος του Bukayo Saka και η ασίστ του Jude Bellingham έστησαν τον Cole Palmer, ο οποίος σκόραρε με συγκροτημένο τελείωμα μόλις τρία λεπτά μετά την είσοδό του. Η Γιαμάλ απείλησε ξανά, αλλά ο Πίκφορντ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ο Oyarzabal βρήκε δίχτυα από τη σέντρα του Marc Cucurella, σφραγίζοντας τη νίκη. Η Αγγλία παραλίγο να απαντήσει, αλλά ο Unai Simón απέκρουσε την κεφαλιά του Declan Rice και ο Dani Olmo έδιωξε την προσπάθεια του Marc Guéhi εκτός γραμμής. Η Ισπανία εξασφάλισε τον ιστορικό τέταρτο τίτλο της, αφήνοντας την Αγγλία να κυνηγάει ακόμα τον πρώτο της.

Vivo Player of the Match: Nico Williams (Ισπανία)

“Ο Νίκο ήταν μια συνεχής απειλή στην επίθεση, παρείχε κρίσιμη αμυντική κάλυψη και συνδυάστηκε καλά στη μεσαία γραμμή, σκοράροντας το πρώτο γκολ και όντας ένας από τους πιο επικίνδυνους παίκτες στον αγωνιστικό χώρο”.

Αντιδράσεις:

Luis de la Fuente, προπονητής της Ισπανίας: “Δεν θα μπορούσα να είμαι πιο χαρούμενος – είμαστε μια πραγματική ομάδα, πρωταθλητές Ευρώπης. Κάθε μέρα που περνάει γίνομαι πιο περήφανος γι’ αυτούς. Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη από όλη την Ισπανία”.
• Ρόντρι, παίκτης του τουρνουά: “Αυτή είναι ίσως η καλύτερη μέρα της καριέρας μου. Είμαστε πρωταθλητές Ευρώπης, όσο δύσκολο κι αν είναι αυτό. Έχουμε γίνει η πιο επιτυχημένη εθνική ομάδα της Ευρώπης. Έχουμε γράψει ιστορία”.
• Νίκο Ουίλιαμς, παίκτης του αγώνα: “Νιώθω ευφορία, πολύ χαρούμενος. Όλοι οι άνθρωποί μας το αξίζουν: οι οικογένειές μας, οι οπαδοί μας … Πρωταθλητές Ευρώπης και τώρα πάμε για το Παγκόσμιο Κύπελλο. Κανείς δεν μπορεί να μας νικήσει. Είπα ότι είμαστε μια μεγάλη ομάδα”.
• Gareth Southgate, προπονητής της Αγγλίας: “Νομίζω ότι η Ισπανία ήταν η καλύτερη ομάδα στο τουρνουά. Δεν κρατήσαμε αρκετά καλά την μπάλα, αλλά ήμασταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι τα τελευταία δέκα λεπτά. Είμαι συντετριμμένος για όλους, πραγματικά”.
• Χάρι Κέιν, αρχηγός της Αγγλίας: “Είναι δύσκολο να εκφράσω με λόγια το πώς αισθανόμαστε όλοι μας. Είναι μια ευκαιρία που χάθηκε. Πρέπει να την εκμεταλλεύεσαι όταν έρχεται και δεν το κάναμε ξανά. Θα πονάει για πολύ καιρό”.

Βασικά στατιστικά στοιχεία:

• Η Ισπανία είναι η πρώτη ομάδα που κατακτά τον τίτλο του EURO τέσσερις φορές, ενώ προηγουμένως μοιραζόταν το ρεκόρ με τη Γερμανία.
• Η Ισπανία είναι η πρώτη ομάδα που κερδίζει και τα επτά παιχνίδια σε τελική φάση EURO.
• Τα 15 γκολ της Ισπανίας στο EURO 2024 αποτελούν νέο ρεκόρ τουρνουά, ξεπερνώντας τα 14 γκολ της Γαλλίας το 1984.
• Ο Gareth Southgate είναι ο τρίτος προπονητής που φτάνει σε δύο τελικούς EURO μετά τους Helmut Schön (1972 και 1976) και Berti Vogts (1992 και 1996) της Γερμανίας.
• Σε ηλικία 17 ετών και μιας ημέρας, ο Λαμίν Γιαμάλ έγινε ο νεότερος παίκτης που συμμετείχε σε τελικό EURO ή Μουντιάλ.
• Ο Nico Williams, στα 22 χρόνια και δύο ημέρες, είναι ο δεύτερος νεότερος παίκτης που έχει σκοράρει σε τελικό EURO.
• Αυτός ο τελικός σηματοδότησε την πρώτη φορά που δύο έφηβοι ξεκίνησαν: Ο Λαμίν Γιαμάλ (17 ετών και μίας ημέρας) και ο Κόμπι Μαϊνού (19 ετών και 86 ημερών).
• Η Αγγλία δέχθηκε το πρώτο γκολ και στα τέσσερα παιχνίδια της νοκ άουτ φάσης του EURO 2024.